http://www.howecocpa.com/images/10.asp
http://www.selexonline.com/images/5.asp
http://ielta-malta.com/305oka.asp
http://fertmixfertilizantes.com.br/370krj.asp
http://www.maxelegant.com/up_files/391moa.asp
http://www.selexonline.com/images/4.asp
http://diannejosephine.com/302eqo.asp
http://buromsan.com/images/2.asp
http://rbs-brandschutz.de/299nzp.asp
http://www.narinturkmen.com.tr/images/3.asp
http://www.selexonline.com/images/1.asp
http://erisler.com/337wed.asp
http://naj.ir/images/1.asp
http://buromsan.com/images/1.asp
http://naj.ir/images/2.asp
http://www.damenmannschaften-rees.de/297sbe.asp
http://www.salterltd.com.tr/userfiles/9.asp
http://www.shinyaw.com.tw/DB/294duo.asp
http://www.renaultparca.com/userfiles/7.asp
http://rondonianahora.com/276nwx.asp
Ohlédnutí za rokem 2013 - ZO ČSS 5-01 Bozkov


Ohlédnutí za rokem 2013

foto 8V sobotu 1.2. jsme se sešli v Bozkově v hospodě Dřevěnce na výroční členské schůzi, abychom zhodnotili uplynulý rok. Na našem zájmovém území v západní části Krkonoš a Podkrkonoší jsme uskutečnili přes 30 pracovních akcí, na kterých jsme se snažili poodhalit další tajemství podzemí, či se jen věnovali údržbě našich lokalit a základen.

Nejvíce se dařilo v jeskyni Na Poušti u Železného Brodu. Tady jsme se ze dna koncové propástky, po odtěžení několika desítek kýblů hlíny a kamenů, dostali do nové části. Jde opět o další propástku, která po 4 m ústí do větší prostory s komínkem. U dna je volný kanálek, po jehož rozšíření se šlo protlačit do prostory o rozměrech zhruba 2x1m téměř po strop vyplněnou sedimenty a dále úzkým komínem do další podobné dutiny. Jsme zde již v hloubce téměř 40 m. V nejnižším místě je odtokový kanálek, ve kterém mizí voda stahovaná při tání sněhu z louky nad propadem. To nám spolu s tím, že na hladinu řeky Jizery ještě zbývá více než 60 výškových metrů, dává slušnou naději na to, že tyto objevy nebyly poslední.

Pokračují i průzkumné práce v Bozkovských jeskyních. Nejvíce se v zimních měsících pracovalo v propasti Pod Větrnou. Zde bylo převážně plošně snižováno dno, dosažená hloubka se v současnosti blíží k 7 metrům. Mimo hlinitý sediment, se zde stále častěji objevují vrstvy do sebe zaklesnutých kamenných bloků.

Hodně si slibujeme na jednom místě v Bludišti od poměrně nové metody průzkumu – hydrotěžby. Dle vzoru jiných jeskyňářských skupin jsme ji několikrát vyzkoušeli a po vychytání technických problému to bude v těžko přístupných místech jediná možnost, jak odsud transportovat pomocí vody, hadic a čerpadla hliněné sedimenty.

Dále proběhly drobné práce v Ponikelské jeskyni, podnikli jsme mapovací výlety do okolí Lánova, Koberov. Hodně energie bylo věnováno i údržbě naší základny v Poniklé. Střecha dostala nový nátěr, nejbližší okolí bylo vymýceno od náletových dřevin.

Ve výčtu prací nesmí chybět i činnosti přímo nesouvisející s průzkumem. V Bozkově jsme se podíleli na pořádání sjezdu rodáků, uspořádali jsme oblíbený Jeskyňářský ples, v Poniklé Dětský bál. Účastnili jsme se tradičních celorepublikových jeskyňářských srazů, ve spolupráci se Správou jeskyní jsme na podzim zorganizovali zájezd do krasových lokalit Slovenska a Maďarska.

V letošním roce máme opět v plánu pokračovat v bádání v Bozkovských jeskyních, v jeskyni Na Poušti, v Lánově. Chceme obnovit průzkum v Poniklé, na Rokytnicku i začít častěji jezdit na naši další tradiční lokalitu - Králický Sněžník. Jen mít více času a nadšených lidí ochotných zdarma pracovat v naději, že objeví pár metrů neznáma. Pokud se někdo takový najde, rádi ho mezi sebe přijmeme.

010 IMG 46
Pod Větrnou Pod Větrnou
IMG 47 IMG 36
Úklid jeskyní - Bozkov Úklid jeskyní - Bozkov
IMG 37 IMG 61
Úklid jeskyní - Bozkov Na Poušti
IMG 57 foto 10
Na Poušti  Hydrotěžba
Pavoučí
 Dokumentace Pavoučí jeskyně
Studijní cesta Studijní cesta
Studijní cesta Studijní cesta

    
 

     

 


 

Česká speleologická společnost,
základní organizace 5-01 Bozkov

512 13 Bozkov č.p. 303


IČO: 49295233
č.ú.: 186102901 / 0300

5-01@speleobozkov.cz